امروزه وابستگی و یا اعتیاد به تکنولوژی ای جدید می رود تا به صورت یکی از اعتیادهای مدرن در بین جوانان درآید و از این رو طی سال های اخیر توجه جامعه شناسان و روان شناسان به این مساله معطوف شده است. دراین راستا، مقاله حاضر که حاصل یک مطالعه می دانی درسال 1393 د رتهران می باشد به موضوع اعتیاد جوانان به موبایل وشناسایی برخی عوامل اجتماعی موثر برآن پرداخته است. آنچه در این پژوهش به دنبال آن هستیم نخست، سنجش میزان اعتیاد به موبایل در می ان جوانان تهرانی، وسپس شناسایی برخی عوامل موثر بر آن است. دراین مسیر، از نظریه “وابستگی به رسانه” راکیچ و دفلور، نظریه «انگیزه ورفتار» هوپر و ژو، ونظرات برخی دیگر چون جان گروهول استفاده کرده ایم. همچنین، روش پیمایش اجتماعی وبا گزینش یک جمعیت نمونه 400 نفری از می ان جوانان شهر تهران آن هم به شیوه نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای به کار گرفته شد. جامعه مورد مطالعه از می ان جوانان 15-30 ساله منطقه 3 شهرداری تهران انتخاب و درآبان ماه سال 1393 مورد مطالعه قرار گرفتند.

نتایج پژوهش نشان داد میزان اعتیاد به موبایل درجوانان تهرانی تقریبا درسطح متوسط (درحد میانگین نظری) قراردارد یعنی به نظر می رسد که نه چندان پایین از وخامت مساله باشد. می ان سن ووضع تاهل از متغیرهای زمینه ای، وهمچنین بین سرمایه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و میزان اعتیاد به موبایل رابطه معنادار وجود دارد. هرچندکه بین میزان تاثیر همسالان و جذابیتهای موبایل با میزان اعتیاد به مویایل نیز رابطه مستقیم و نسبتا قوی مشاهده شد. درمجموع، متغیرهای پیش بین و مستقل در این تحقیق توانسته اند 49% از تغییرات متغیر وابسته یا میزان اعتیاد به موبایل را در جوانان تهرانی تبیین نمایند.

 

این نشانه ها خبر از اعتیاد به موبایل میدهند 

اعتیاد به موبایل مشکل شایعی است که در زندگی مدرن امروزی گریبان گیر عده زیادی از مردم شده است . اعتیادی نام آشنا که زندگی فرد را مختل میکند و او را در شبکه های اجتماعی غرق میکند . در این مطلب علائمی را برایتان ذکر میکنیم که اگر در شما هم وجود داشته باشد باید گفت که متاسفانه شما هم به موبایلتان اعتیاد پیدا کرده اید. اکثر ما امروزه دچار اعتیاد به اینترنت ، گوشی همراه ، انواع مختلف تکنولوژی و اطلاعات شده ایم ، اگر می خواهید تا شادتر باشید باید سعی کنید اعتدال را رعایت کنید.

خیلی از ما حتی ممکن است ندانیم به استفاده از گوشی های هوشمند اعتیاد داریم، اما نشانه ها و علائمی برای تشخیص آن وجود دارد که اگر آنها را در خود حس کنید، می توان گفت به این اعتیاد مدرن مبتلا هستید. خبر خوب این است که این مشکل راه حل دارد.

اگر حس می کنید که بیش از اندازه به موبایل خود وابسته شده اید، اول این مطلب را بطور کامل بخوانید و اگر بیش از نیمی از موارد گرفته شده را در خود می بینید باید به فکر راه حلی برای رهایی از اعتیاد به گوشی هوشمندتان باشید.

لازم به ذکر است بر اساس شاخص های اصلی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تا شهریور ماه سال جاری ضریب نفوذ موبایل در کشور برابر 99 درصد بوده و بیش از 23 میلیون نفر از اینترنت موبایل و 9 میلیون نفر از اینترنت ADSL استفاده می کنند.

نشانه های اعتیاد به موبایل

آیا زندگی تان را مختل کرده؟

پیش تر گفتیم که ضریب نفوذ موبایل در کشور تا نیمه ابتدایی امسال 99 درصد بوده است و با توجه به آمار بالای خرید موبایل و افزوده شدن به جمعیت مالکین گوشی های هوشمند، بطور حتم این آمار تا کنون افزایش یافته است.

بعضی از کاربران هرگز گوشی هوشمند خود را خاموش نمی کنند و همیشه آن را همراه دارند حتی در زمان خواب. گروهی دیگر با وجود خطر بالا و حتی ممنوعیت صحبت کردن در هنگام رانندگی از این کار اجتناب نمی کنند. گروه بعدی اولین کاری را که پس از بیدار شدن از خواب انجام می دهند چک کردن موبایل شان خواهد بود.

موبایل تان را همیشه همراه دارید حتی در سرویس بهداشتی ؟

این گروه بی شباهت به گروه قبل نیستند و چک کردن پروفایل شبکه های اجتماعی و بررسی مداوم پیام ها از ویژگی های بارز این گروه است، معمولا هیچ پیام جدیدی در شبکه های اجتماعی نیست که این افراد از آن مطلع نباشند.

اگر برای دوری و عدم ارتباط رو در رو با دیگران حتی در میهمانی های خانوادگی به سراغ موبایل تان می روید، در این گروه قرار دارید، از هنگامی که امکان اتصال سریع و لحظه ای موبایل ها به اینترنت فراهم شد، استفاده از آن مانند ویروسی همه گیر شده و حتی محافل خانوادگی و دوستانه را به محلی آرام برای استفاده و سرگرمی با موبایل مبدل کرده است. عده ای نیز به علت انزوا و ممانعت از تعامل با افراد ناشناس حتی در دورهی های دوستانه به سراغ گوشی هوشمند شان می روند.

کارشناسان چند خصوصیت دیگر را نیز از علائم اعتیاد به موبایل می دانند، این علائم عبارتند از:

  • درگیر بودن دائم ذهن در مورد دریافت پیام و یا تماس
  • چک کردن دقیقه ای شبکه های اجتماعی و نظرات افراد در خصوص پیام هایی که در شبکه ها منتشر می کنند.
  • بروزرسانی مداوم برنامه ها و نرم افزارهای گوشی هوشمند.  
  • رها کردن کارها زمانی که زنگ موبایل به نشانه ی داشتن تماس، پیام و نوتیفیکشن به صدا درآید.

درمان چیست؟

بهترین روش برای کنار گذاشتن این اعتیاد مدرن، دوری از موبایل و مقاومت در برابر وسوسه ی استفاده از آن است. دور بودن از موبایل به معنی عدم استفاده از آن نیست، بلکه به معنای استفاده درست در زمان مناسب است. برای این منظور گاهی گوشی هوشمند خود را خاموش کرده و تصور کنید اصلا آن را ندارید. اگر چه احتمال دارد که بعد از روشن کردن گوشی با تعداد زیادی پیام و تماس پاسخ داده نشده مواجه شوید و حتی آشنایان از عدم حضور شما نگران شده باشند، اما دور بودن کوتاه مدت می تواند به کم شدن وابستگی شما به موبایل کمک کند.

همه ی کاربران با توجه به نیازشان از تلفن همراه و امکانات آن استفاده می کنند اما دسترسی به اینترنت، حضور در شبکه های اجتماعی، عکس برداری و فیلم برداری، ارسال عکس و فیلم، ارسال پیام کوتاه و چک کردن سایت های مختلف در لیست بیشترین کاربردهای گوشی های هوشمند جای دارند.